Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 1
 Görüntüleme 78
 İndirme 34
Geopolitical Changes In Caucasus After 1991
2013
Dergi:  
Journal of Humanities and Tourism Research
Yazar:  
Özet:

South Caucasus (also referred to as Transcaucasus), is a region situated to the south of the Greater Caucasus Mountain Range, composed of Georgia, Azerbaijan and Armenia. Due to the rich oil reserves of the Caspian Sea basin and geostrategic importance of the Caucasus as a crossroad between Europe and Asia, this region has always constituted a pole of attraction for the great powers of the world after the collapse of USSR. Not only neighboring countries like Russia, Iran, Turkey and Central Asian states (Kazakhstan and Turkmenistan), but also the United States, European Union and China are becoming actively involved in this region. Thus, while Armenia has been allied with Russia and Iran, considering these two powers as a counterweight to Turkey - its main enemy in the region, Azerbaijan and Georgia have developed geostrategic alliance with Turkey, and the United States by promoting cooperation with NATO member countries. Moreover, the conflict in Nagorno-Karabakh had deprived Armenia of the possibility of cooperation with other South Caucasian states. Armenia, which bases itself mainly on the relationship with Russia, believes that maintaining good relations with Iran is vital in terms of its national security, therefore, Armenia encourages active presence of Iran in the region. Meanwhile, Azerbaijan and Georgia, which have developed geo-economic relations between them in course of time and expanded strategic partnership with Western democracies, particularly through the NATO alliance, put forth their best efforts in order to leave the sphere of influence of Russia

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler
Journal of Humanities and Tourism Research

Alan :   Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler

Dergi Türü :   Ulusal

Metrikler
Makale : 410
Atıf : 2.132
2022 Impact/Etki : 0.53
Quarter
Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler Temel Alanı
Q1
70/509

Journal of Humanities and Tourism Research