Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 3
“sünnet ve Hadisin Anlaşılması ve Yorumlanmasında Metodoloji Sorunu” Adlı Kitabın Değerlendirilmesi
2003
Dergi:  
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi
Yazar:  
Özet:

Günümüzde sosyal bilimlerin metotlarından yararlanarak hadîsleri anlama ve yorumlama çabasının mahiyeti tartısılmaktadır. Artık “sosyal bilimlerden yararlanılmalı mıdır?” seklindeki bir soruya cevap aramak zaman kaybıdır. Bunun yerine “sosyal bilimlerden nasıl yararlanmalıyız?” seklindeki sorunun cevabı aranmalıdır. Bir yandan bu tartısmalar devam ederken bir yandan da pratik çalısmalar yapılmaktadır. Bu çalısmalardan biri de Mehmet Görmez’in doktora tezi olarak hazırladıgı “Sünnet ve Hadisin Anlasılması ve Yorumlanmasında Metodoloji Sorunu” (Ankara, 1997) adlı eserdir. Eserin temel amacı çagdas Anlambilim ve Yorumbilimin metotlarını hadîslere uygulamaktır. Eserin bu anlamda hadîs çalısmalarına katkısı son derece açıktır. Ancak eser bilgilerin degerlendirilmesi açısından elestiriye açıktır. ste bu çalısma da eserde ortaya konulan bilgi ve yaklasımları degerlendirmeyi amaçlamaktadır.

Anahtar Kelimeler:

Evaluation Of The Book Called Methodology Problem In Understanding and Interpretation Of “sünnet and Hadic
2003
Yazar:  
Özet:

today, using the methods of social sciences, the ruins of understanding and interpretation are weighed, now "do not benefit from political sciences" is a loss of time to seek answers to a question in the secret, instead of "how to benefit fromsocial sciences" the answer to the question in the secret should be sought, while these weighings continue, one of these bushes are practiced, one of these bushes are also open to the question of the work of mehmet vision, which is clear in terms of understanding and interpretation of the work in terms of the work of the work of the work of the conscience, and the creation of the work of the creation of the creation of the work of the work of the work of the work of the work of the work of the work of the work of the work of the work of the work of the work of the conscience and conscience and the creation of the work of the work of the creation of the work of the work of the creation of the work of the work of the conscience and conscience

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi

Alan :   İlahiyat

Dergi Türü :   Ulusal

Metrikler
Makale : 365
Atıf : 532
2022 Impact/Etki : 0.073
Quarter
İlahiyat Temel Alanı
Q4
92/102

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi