Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 1
 Görüntüleme 4
 İndirme 2
Cevrim İci Sikâyetler Uzerine Nitel Bir Arastirma
2022
Dergi:  
Intermedia International E-journal
Yazar:  
Özet:

Customers intensely voice their complaints about product/service dissatisfaction online and offline. For organisations, these complaints provide an opportunity to strengthen their relations with customers. Organisations strengthen both their product/service content, their interactions, ties with their stakeholders by evaluating and resolving the complaints addressed to them. Listening to customers and providing answers during the complaint management process will also positively affect the organisational reputation. In order to ensure customer loyalty, maintain the positive relationship with the stakeholders or change the negative relationship complaint management process should be taken into consideration by the organisations. The purpose of the study is to evaluate the complaints on the website sikayetvar.com and to analyse the prominent themes in these complaints. The complaints against the two companies operating in the e-commerce and transportation sectors and with the highest number of complaints were analysed through the MAXQDA 2020 program based on the document analysis technique. According to the results of the research, the themes such as “product or service problems”, “technical problems”, “customer services”, “failure to delivery of the cargo to the receiver”, “delivery problems” and “not paying attention to the cargo” became prominent. In both sectors, it was determined that women reported more complaints than men.

Anahtar Kelimeler:

A Qualitative Research On Online Complaints
2022
Yazar:  
Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler
Intermedia International E-journal

Alan :   Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 181
Atıf : 594
2022 Impact/Etki : 0.681
Quarter
Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler Temel Alanı
Q1
27/509

Intermedia International E-journal