Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 1
 Görüntüleme 37
 İndirme 13
STUDENT MISBEHAVIOUR, TEACHER SELF-EFFICACY, BURNOUT AND JOB SATISFACTION: EVIDENCE FROM CROATIA
2021
Dergi:  
Problems of Education in the 21st Century
Yazar:  
Özet:

Student misbehaviour is an increasing problem of contemporary school. The aim of this research was to examine the extent to which teachers perceive student misbehaviour, how self-efficient they are, how satisfied they feel with support from their environment and with the teaching job itself, and to which extent they experience the burnout syndrome. The research included 603 primary and secondary school teachers in the Republic of Croatia, and it found quite low, but significant negative correlations between student misbehaviour and teachers’ self-efficacy, personal accomplishment, and job satisfaction. Besides, positive correlations between student misbehaviour and teacher burnout were also proven. Statistically significant differences between primary and secondary school teachers were found in their experience of student misbehaviour, dealing with adversities related to student misbehaviour and provided support from expert associates. The results of regression analysis indicate that the overall misbehaviour and satisfaction with help from parents significantly contribute to satisfaction with the teaching profession, and emotional exhaustion and depersonalization lead to decrease of job satisfaction. The results also indicate that demographic characteristics, namely years in service and the type of school, do not contribute to the explanation of neither burnout nor job satisfaction. The implications applicable in practice could relate to the need for preventing student misbehaviour and empowering teachers, regardless of their in-service years and the type of school they work at.

Anahtar Kelimeler:

0
2021
Yazar:  
Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler
Problems of Education in the 21st Century

Alan :   Eğitim Bilimleri

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 1.400
Atıf : 831
Problems of Education in the 21st Century