Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 4
 Görüntüleme 96
 İndirme 32
A Comprehensive Analysis on Technopedagogical Education Competency and Technology Perception of Pre-service Teachers: Relation, Levels and Views
2017
Dergi:  
Contemporary Educational Technology
Yazar:  
Özet:

The main purpose of this research is to identify the competency and the perceptions of pre-service teachers on technopedagogical education. While study group of quantitative dimension is composed of 626 pre-service teachers; study group of qualitative extent is composed of 67 pre-service teachers. The sample represents 35% of the population of 1778 students. The quantitative data were collected through Technopedagogical Education Competency (Tpack-Deep) Scale and Technology Perception Scale and the qualitative data were collected with an open ended-question form. It was concluded that pre-service teachers generally regard themselves at a moderate level in the sense of technopedogogical education competency, have positive perception towards technology and there is a positive correlation between pre-service teachers’ technopedogogical educational competency and perception towards technology. According to results of qualitative analysis of the study, pre-service teachers think that educational technologies have contributions to preparing information-communication technologies based upon presentations, developing technology-based materials, preparing homework, doing research, raising awareness about the importance of educational technology use in the learning and teaching process, acquiring information about their department, developing skill of using technology based on information-communication technologies and having positive attitude

Anahtar Kelimeler:

null
2017
Yazar:  
0
2017
Yazar:  
Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler


Contemporary Educational Technology

Alan :   Eğitim Bilimleri

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 404
Atıf : 887
2023 Impact/Etki : 0.167
Contemporary Educational Technology