Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 2
 Görüntüleme 9
 İndirme 6
Ab Yesi̇l Mutabakati ve Surdurulebi̇li̇r Kalkinma Amaclari Kapsaminda Temel Uygulama Yaklasimlarina Kuresel Bakis
2022
Dergi:  
Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi
Yazar:  
Özet:

Climate change which has showing its effects more severely both on a global and regional scale requires global measures to be taken. In that means, European Green Deal (EGD) and Sustainable Development Goals (SDGs) are thought that they are like qualified climate change mitigation appeal which attract attention. For his reason, it is very important for future policies to examine these two climate change mitigation calls in detail and to internalize what can be done in this framework. About this, advisories, implementations, and precautions which are assimilated by individuals and sectors are going to be the most important steps in terms of the target of climate change mitigation. Within this scope, energy, economy, land use, soil management and agricultural implementations regarding what can be done in the direction of European Green Deal and Sustainable Development Goals are mentioned in this review, and Turkey’s current situation and applicable strategy and methods with just transition are examined in detail. Research which is investigated in the study show that SDGs and EGD in terms of Turkey can achieve common goals with supporting R&D studies, developing applicable economic and environmental policies, and changing sectoral production habits and individual consumption habits. In this sense, it may be possible for adaptation strategies towards climate change impact and risk to succeed with implementation plan which will be specified by Turkey within climate change mitigation appeal which attract attention.

Anahtar Kelimeler:

A Global View Of Basic Practice Approaches Within The Scope Of The Eu Green Deal and Sustainable Development Goals
2022
Yazar:  
Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler


Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi

Alan :   Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 627
Atıf : 2.314
© 2015-2024 Sobiad Atıf Dizini