Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 36
 İndirme 16
Predictors and Outcomes of Customer Satisfaction in Full Service Restaurants.
2017
Dergi:  
International Review of Management and Business Research (IRMBR)
Yazar:  
Özet:

This research analyzed the relation between hostess attention, waiter's service, cleanliness of facilities and restrooms, set up table upon arrival, cutlery and glassware cleanliness, food and drinks delivery time and price of food and beverages and customer’s satisfaction. Hypotheses implied by the model are tested on a sample of 569 customers of Full Service Restaurants, in Tijuana, Mexico. It was used a forced choice format Likert Scale –without neutral option- of 4 point ranging from 1=Not important, 2=Slightly Important, 3=Important, 4=Very Important. The findings demonstrate that waiter service is the main predictor for customer satisfaction, followed by price of food and beverages, and food and beverage delivery time. Key Words: Customer Satisfaction, Quality Services, Waiter Service, Price, Delivery Time.

Anahtar Kelimeler:

0
2017
Yazar:  
Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler


International Review of Management and Business Research (IRMBR)

Alan :   Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 927
Atıf : 415
International Review of Management and Business Research (IRMBR)