Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 2
 Görüntüleme 128
 İndirme 43
South African Climate Change Adaptation Politics: Urban Governance Prospects
2019
Dergi:  
International Journal of Social Sciences and Humanity Studies
Yazar:  
Özet:

The combination of voluntary approaches to climate change policy and a growing interest in local action on climate change has supported climate change politics where multiple forms of governance, rather than a regulatory understanding of governing, play a fundamental role in addressing the challenges. Intermediaries such as business, Non-Governmental Organisations (NGOs) and communities play a profound role towards climate change and governance in urban areas, and subsequently offer the local government with an innovation potential. However, urban areas are also a site of political struggle where climate change politics manifest. Conflicting political ideologies create a problem in terms of climate change adaptation policy formulation and implementation. The discussion surrounding the notion of urban governance is intrinsically linked to discourses about who has the responsibility to deliver climate change action to participate in acts of governing. The paper argues that urban governance as a complementary mechanism rather than a principal means of addressing climate change requires a multi-stakeholder engagement to palliate climate politics that derail local actions towards addressing climate change. The paper concludes that a multilevel and urban governance approach has the potential to palliate the lack of knowledge about climate change, thereby changing the entrenched ideologies to ensure adaptability towards climate change. 

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler
International Journal of Social Sciences and Humanity Studies

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 390
Atıf : 189
2022 Impact/Etki : 0.0
International Journal of Social Sciences and Humanity Studies