Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 4
 Görüntüleme 8
 İndirme 8
Power Analysis Of Robotic Medical Drill With Different Control Approaches
2020
Dergi:  
Cumhuriyet Science Journal
Yazar:  
Özet:

Increasing the efficiency of the systems used in surgical operations has become an important issue. Especially in orthopedic surgery, many surgical systems and instruments are used to reduce the workload of surgeons and increase the success of the operation. Surgical drills, which are one of these systems used in orthopedic surgery, are used in operations such as drilling, cutting and carving in various interventions. Cases such as drill sensitivity and stability are critical to operational success and patient health. In this study, an orthopedic drill design that can be added to a linear motion module or a 6-axis robot manipulator has been realized. Linear Quadratic Regulator (LQR), which is one of the optimal controller methods, Proportional Integral (PI) Controller, which is one of the classical controller methods and Model Predictive Controller (MPC) systems from modern controller systems are designed to perform speed control task of the surgical drill. A drill integrated into the robot manipulator for a constant drilling speed of 120 rad/sec and a robot manipulator were used to provide constant feed rate (1 mm/s) and to drill holes at constant intervals during the drilling experiments. Power analysis is performed in real-time in bone drilling operations for three controllers. Current, and voltage information during drilling are recorded simultaneously in the experimental setup. In particular, it has been observed that the power signal and the force information of the bone in different layers are proportional.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler


Cumhuriyet Science Journal

Alan :   Fen Bilimleri ve Matematik; Mühendislik

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 1.118
Atıf : 496
2022 Impact/Etki : 0.142
Quarter
Fen Bilimleri ve Matematik Temel Alanı
Q3
72/122

Mühendislik Temel Alanı
Q3
59/90

Cumhuriyet Science Journal