Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 1
 Görüntüleme 26
 İndirme 9
Ratlarda Deneysel Olarak Bifosfonata Bağlı Çene Osteonekrozu Oluşturulması
2017
Dergi:  
Sağlık Bilimleri Dergisi
Yazar:  
Özet:

Bisphosphonates are used for the treatment of diseases associated with bone metabolism disorders. One of the serious side effects due to the usage of this kind of drugs is the bisphosphonate related osteonecrosis of the jaws. In this study, we present an animal model in rats which were treated with bisphosphonate and developed osteonecrosis of jaw bones after dental extraction. 24 Wistar Albino female rats were divided randomly into 2 groups. In group 1 (n=12), mandibular left molars extraction and alveolar bone defects were established in the same region. In group 2 (n=12), 0.1mg/kg zoledronate, during a-8-week period for 3-times in a week was intraperitoneally injected, afterwards rats were underwent the same surgical procedure as in group 1. At the end of this period, animals were sacrificed for radiological, histological and clinical evaluations. As a result, the mean value of volume defects in group 2 was found significantly larger than the values of group 2 in radiologic aspect (p<0,05). Clinically, necrotic bone formation was not observed in any of the animals in group 1, whereas necrotic bone formation was observed in 45% of the animals in group 2. In conclusion, an animal model can be developed by administering zoledronic acid with dental extraction in rats.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler


Sağlık Bilimleri Dergisi

Alan :   Sağlık Bilimleri

Dergi Türü :   Ulusal

Metrikler
Makale : 6.380
Atıf : 20.725
© 2015-2024 Sobiad Atıf Dizini