Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 22
 İndirme 5
Effects Of Annealing On Zns Films Produced By Cbd Method
2021
Dergi:  
Cumhuriyet Science Journal
Yazar:  
Özet:

The Zinc Sulfide (ZnS) thin films were produced at 60 ºC on glass slides with the chemical bath deposition (CBD) method. The ZnS films were annealed for 1 hour at different temperatures in the air atmosphere. UV-visible spectrophotometer, X-ray diffraction (XRD), scanning electron microscope (SEM), energy dispersive X-ray spectroscopy (EDS), four-point probe technique and Hall-effect measurement techniques were used to examine the thermal annealing's effect on the films' optical, structural, and electrical properties. It was observed that with increased annealing temperature, the film thickness increased and thus the energy band gap decreased. It was seen that the particle size of the ZnS films grew depending on the annealing temperature, and the crystal structure turned into an amorphous structure. Finally, it was determined that with the impact of annealing the carrier type did not change, and the conductivity of the ZnS thin films increased. 

Anahtar Kelimeler:

0
2021
Yazar:  
Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler


Cumhuriyet Science Journal

Alan :   Fen Bilimleri ve Matematik; Mühendislik

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 1.227
Atıf : 562
© 2015-2024 Sobiad Atıf Dizini