Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 47
 İndirme 8
Expanding Teacher Reflection on Emotions in Online Teaching: Grappling with Teacher Identity and Student (non)Participation
2021
Dergi:  
Iranian Journal of Language Teaching Research
Yazar:  
Özet:

Amid the recent overwhelming demand for online education as emergency remote teaching, this study aims to contribute to a better understanding of online teaching and learning experiences. Through a self-study of online teaching, it explores a teacher educator’s emotional experiences and struggles during online teaching concerning teacher identity, pedagogy, and student participation. The study includes both the teacher educator’s reflection on her own emotional experiences and her students’ end-of-the-semester reflections on their online participation, providing multiple perspectives on a variety of online pedagogical tools. Her self-reflection on online teaching deepened her understanding of the role of emotions in her teaching. Additionally, her discovery of students’ perspectives on their (non)participation and subsequent reflection brought new insight and understanding of student experiences, reducing her own teaching anxiety and self-doubt in the negotiation of teacher identity online. Results of the study suggest that both the teacher’s and students’ emotional experiences are significant resources for pedagogical development via critical reflection, suggesting that the scope of teacher reflection should be expanded to include self-reflective work on emotions for teachers’ own personal growth and professional development.

Anahtar Kelimeler:

0
2021
Yazar:  
Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler


Iranian Journal of Language Teaching Research

Alan :   Eğitim Bilimleri

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 318
Atıf : 448
Iranian Journal of Language Teaching Research