Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
Atıf Sayısı 12
Görüntüleme 42
İndirme 9
Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
Bi̇lgi̇ Çaği Ekonomi̇si̇ne Teori̇k Bi̇r Yaklaşim
Yazar:  
Yıl:  
2000
Özet:

Bilgi çağı ekonomisi, üretimde azalan verimler kanunu yerine artan verimler kanununun geçerli olmasıdır. Buna göre, kısa dönemde değişken faktör girdisinin toplam ürüne katkısı artan oranlarda olacaktır. Bu da firmaların marjinal maliyet marjinal hasılat eşitliği kuralına göre dengeye gelmelerini önleyecektir. Denge kavramının yerini belirsizlik alacaktır. Uzun dönemde, ölçek ekonomilerinin yerini, alan ekonomileri almıştır. Alan ekonomilerinin sağlamış olduğu avantajlar gelişmiş ülke firmalarının karşılaştırmalı üstünlüklerini artırmaktadır. Bunun nedeni söz konusu firmaların gerek birleşerek gerek var olan karşılaştırmalı üstünlükleri sayesinde, dışsal maliyetlerini gelişmekte olan ülke firmalarına yüklemelerinden kaynaklanmaktadır. Böylece gelişmiş ülkelerdeki firmaların marjinal maliyetleri negatif olurken, gelişmekte olan ülkelerin katma değeri düşük mallar üreterek fakirleşmelerine yol açmaktadır.

Anahtar Kelimeler:

Bilgi Çağı Ekonomisi, Alan Ekonomileri, Fakirleşme

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler