Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
Görüntüleme 17
İndirme 8
Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
Glucose-6 Phosphate Dehydrogenase Activities In Diabetics A Study At A Tertiary Care Teaching Hospital In The North East India
Yazar:  
Yıl:  
2020
Özet:

Background and Objectives: Diabetes mellitus is a common metabolic disease leading to various systemic complications in the affected individuals if not properly controlled with timely interventions. There are various studies showing the toxic effects of high blood glucose and its oxidant derivatives in the pathogenesis of various complications of the disease. Glucose-6– phosphate dehydrogenase (G6PD) is the key enzyme of hexose monophosphate shunt which produces NADPH that protects the body from oxidative damage and prevents from development of various complications. Uncontrolled blood glucose level for a longer duration time diminishes the G6PD activity and can lead the body into complications. This study was conducted in North-East India to evaluate the difference of G6PD activity among diabetics and non-diabetics and to study the impact of hyperglycemia on the G6PD activity.

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler