Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME
4

İNDİRME
3

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
PERCEPTIONS OF GIFTED STUDENTS TOWARDS DISTANCE EDUCATION IN THE COVID-19 PANDEMIC

2020 - Ridvan KARABULUT,Enver TÜRKSOY -

Özet:This research aims to describe the impact of distance education, which is formed by a deceleration of formal education during the Covid-19 process, on gifted children. The research is patterned by the basic qualitative research method. Among the purposeful sampling methods, criteria sampling and snowball sampling methods were used as base while determining the participants. The research participants consist of the parents of the elementary school students who were diagnosed with superior ability and are present in formal education. Research data were collected by structured interview form. The data obtained were analyzed descriptively. Although the findings of the study indicate that the formal education process is more efficient, it has been observed that the curfew affects the students the most negatively. There are also views supporting that the process is beneficial in terms of socialization and self-development. Other findings are included in the research findings.

Anahtar Kelime:Covid-19,Online education,EBA,Distance education,Gifted students

Bu Yayına Atıf Yapanlar