Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME 34
İNDİRME 26
Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
Saruhanlı İlçesinin Demografik Özellikleri
Yazar:  
Yıl:  
2019
Özet:

                Yerleşim birimlerinin nüfusu sürekli hareket halindedir. Süreç içerisinde bazı yerleşmelerin nüfusu artarken bazılarınınki azalmaktadır. Bu durumu o yerin sahip olduğu beşerî ve fiziki coğrafya özellikleri ortaya çıkarmaktadır. Nüfusu azalma eğilimi içerisinde olan ilçelerden birini de araştırma konusunu teşkil eden Saruhanlı ilçesi oluşturmaktadır. Saruhanlı, Ege Bölgesi’nin Asıl Ege Bölümü sınırları içerisinde yer alan ve idari bakımdan Manisa iline bağlı bir ilçedir.                 Çalışmanın amacını Saruhanlı’nın idari olarak ilçe statüsü edinmesinden sonraki nüfus değerlerini ortaya çıkarmak ve ilçedeki nüfus kayıplarının nedenlerini açıklamak oluşturmaktadır. Bu amaç doğrultusunda ADNKS ile Genel Nüfus Sayımlarından elde edilen değerlerden faydalanılarak çalışma tamamlanmaya çalışılmıştır. Çalışma sonucunda ilçenin sürekli nüfus kaybına uğradığı ortaya çıkarılmıştır. Bu kayıpların büyük bir bölümünün ekonomik faktörlere bağlı olarak gerçekleştiği belirlenmiştir. 

Anahtar Kelimeler:

Ege Bölgesi,Saruhanlı,Nüfus,Yerleşme,Nüfus Kaybı

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler