Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 ASOS INDEKS
  Atıf Sayısı 2
 Görüntüleme 10
COGNITIVE, PERCEPTUAL AND BEHAVIORAL EFFECTS OF NEURO-STIMULI: A STUDY ON PACKAGED FOOD PRODUCTS
2020
Dergi:  
Business & Management Studies: An International Journal
Yazar:  
Özet:

Today, the food sector is characterised with intense competition and continuously becoming more challenging for marketers. When it is realised that 95% of consumers' purchasing decisions are made unconsciously, marketing tools started to target unconscious minds. Combining neuroscience and marketing disciplines, neuromarketing studies found that neuro-stimuli, directly addressing the brain, are influential on consumer perceptions. This study investigates the effects of neuro-stimuli applied on food product poster and packaging on mother-woman and child consumers' brand awareness, quality perceptions and purchase intentions. In the experimental design implemented, a total of 284 subjects composed of women and children are divided into 6 groups, and they were exposed to various degrees of neuro-stimuli in the poster and product packages in order to measure the influence of these stimuli. Findings of the research confirmed that application of neuro-stimuli significantly increased quality perception of women and purchase intentions of both woman and child consumers. Increasing intensity of neuro-stimuli also generated a partially significant influence. Theoretical and managerial implications are provided based on these findings.  

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler


Business & Management Studies: An International Journal

Dergi Türü :   Uluslararası

Business & Management Studies: An International Journal