Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME 24
İNDİRME 22
Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
Poliorşidizm
Yazar:  
Yıl:  
2014
Özet:

Çoğul testis çok nadir görülen bir konjenital anomalidir. Yirmi yaşında sağ inguinal ağrı ile başvuran erkek hastada 3.testis varlığını tespit ettik ve bulgularımızı literatür eşliğinde tartışmayı amaçladık. Fizik muayenede sağ skrotumda sağ testisin üzerinde penis gövdesine yakın 2 cm'lik kitle palpe ettik. Ultrasonografi (USG) ve manyetik rezonans incelemesi (MRI) sonrası bunun üçüncü bir testis olduğunu tespit ettik. Testosteron, folikuler stimulan hormon (FSH), luteal hormon (LH), beta human chorionic gonadotropin (BHCG), alfa fetoprotein (AFP) seviyeleri normal bulundu. Spermiogramda anormallik görülmedi. Bulgular neticesinde üçüncü testis tanısı konularak hasta takibe alındı. Skrotal yerleşimli çoğul testislerde, tümör markerleri normalse ultrasonografi ve manyetik rezonans incelemesi yeterlidir. Cerrahi müdahale ya da biyopsi gerekmez. Konservatif kalınabilir. Ektopik yerleşimli testisler malignite riski nedeniyle cerrahi olarak çıkartılmalıdır. (JAREM 2014; 2: 77-8)

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler
Bilgi: Bu yayın için herhangi bir benzer makale bulunamadı