Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
Atıf Sayısı 1
Görüntüleme 20
İndirme 2
Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
Effect Of Healthcare Expenditure On The Correlation Between The Number Of Nurses and Doctors Employed
Yazar:  
Yıl:  
2021
Özet:

Aim: The aim of this study is to analyze the correlation between the numbers of doctors and nurses, as well as the effect of health expenditure (HE) on the employment of doctors and nurses. Methods: The study data belong to the Turkish health system and cover the years 1975-2018. The amount of HE data was handled as the ratio of Turkey to national income (GDP). Pearson correlation test and linear regression model methods were used in this study. The doctor-nurse ratio was examined in order to see the interaction levels of the relationship between the doctor and the nurse apart from the correlation. Findings: There is a strong correlation between nurse and doctor employment, and the correlation value was calculated as 0.973 (p-value=0.001, n=44 samples). Correlation coefficients between dependent variables and independent (HE) variables were analyzed as 0.715 (p-value=0.001) for nurse employment and 0.840 (p-value=0.001) for physician employment, respectively. Conclusion: The amount of HE was very effective on both the number of physicians and the nurses based on the regression analysis.

Anahtar Kelimeler:

The number of physicians,The number of physicians,The number of nurses,Healthcare expenditure,Pearson correlation,Linear regression model

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler