Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 ASOS INDEKS
  Atıf Sayısı 1
 Görüntüleme 1
Percutaneous Laser Disc Decompression: Retrospective Analysis of 197 Cases and Review of The Literature
2015
Dergi:  
Turkish Neurosurgery
Yazar:  
Özet:

AIM: Percutaneous laser disc decompression (PLDD) is a one of the well-known minimal invasive treatment methods of disc herniations. The aim of this study is to present our clinical experience and to show the benefits of this technique. MATERIAL and METHODS: A total of 197 patients, who met the criteria of PLDD, underwent treatment between 2007 and 2009. The data of the patients was reviewed retrospectively. Among them, 107 (54.3 %) patients were male and 90 were female with a mean age of 46.34 years (ranged between 23 and 86 years). Seventy-two patients underwent one level PLDD, 112 (56.8 %) patients two levels PLDD and 13 patients three levels PLDD procedures. The mean follow-up time was 42 months. RESULTS: Among the 72 patients, the level of PLDD was L3-L4 in 4 patients, L4-L5 in 39 patients and L5-S1 in 29 patients. L4-L5 and L5-S1 levels were the most common 2-level PLDD locations in 71 patients. Twenty-five (12.7 %) patients underwent microsurgical discectomy after PLDD. The procedure was repeated in 3 patients. Discitis secondary to possible thermal injury occurred in 2 (0.1%) patients and this complication was improved with conservative treatment. CONCLUSION: PLDD is a safe and effective procedure in the treatment of discogenic pain if the patient met the selection criteria. However, this technique is not an alternative to open surgery.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler
Turkish Neurosurgery

Alan :   Sağlık Bilimleri

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 402
Atıf : 44
Turkish Neurosurgery