Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
Görüntüleme 49
İndirme 28
Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
Engagement In Tourism and Personality Traits Among Ukrainian Adolescents
Yazar:  
Yıl:  
2019
Özet:

The aim of this paper was to determine if there is an association between personality traits and engagement in tourism among Ukrainian adolescents. The study population consisted of 1075 adolescents and their mothers/caregivers who participated in the Family and Children of Ukraine birth cohort study. The adolescents self-reported how they prefer to spend their leisure time and also completed the revised Eysenck Personality Inventory (EPI). We found that engagement in tourism was significantly associated with better school performance and higher socioeconomic status. Adolescents who engage in tourism also had significantly higher Extraversion and lower Neuroticism scores on the EPI. The associations of tourism engagement with these personality traits remained significant after adjusting for age, gender, socioeconomic status, and school performance. We conclude that personality traits are important predictors of Ukrainian adolescents’ engagement in tourism

Anahtar Kelimeler:

Tourism, Personality, Ukraine, Adolescent

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler