Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME 13
İNDİRME 14
Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
Kamu Personeli̇ni̇n Atanmasinda Güvenli̇k Soruşturmasi Uygulamasi
Yazar:  
Yıl:  
2020
Kurum:  
["Sivas Cumhuriyet Üniversitesi:::Asuman ÇAPAR"]
Özet:

Bu çalışmanın konusunu birtakım kamu görevlilerinin kamu görevine atanmasında uygulanmakta olan güvenlik soruşturması usulü oluşturmaktadır. Güvenlik soruşturması uygulaması Türkiye’de bazı kamu görevlileri için uzun yıllardır uygulanmaktadır. Kişinin kamu hizmetine girmesinin ya da bazı kamu hizmetlerini yürütmesinin uygunluğunu tespit etmede bir vasıta olarak kullanılmaktadır. Bu bakımdan güvenlik soruşturması uygulaması devletin kendisini ve vatandaşlarını korumak maksadıyla almış olduğu tedbirlerden birisidir. Bununla birlikte bu uygulama, temel anayasal haklardan olan kamu hizmetine girme hakkı, kişisel verilerin korunması hakkı, masumiyet karinesi gibi hakları ilgilendirmesi bakımından hassasiyet gösterir. Bu nedenle konunun aydınlatılması önem taşımaktadır. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması usulü kanuni dayanak olarak yoğun eleştiri alan 4045 sayılı Kanun’a dayanırken, Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu Teklifi ilgili komisyonlarda kabul edilerek TBMM’nin gündemine gelmiştir. Bu kanun teklifinin kanunlaşması durumunda kamuoyunda yapılan eleştirilerin önemli bir bölümüne çözüm sunulacağı söylenebilir. Bununla birlikte bu kanun teklifinin yetersiz kaldığı bazı noktalar bulunmaktadır.

Anahtar Kelimeler:

Güvenlik soruşturması,arşiv araştırması,Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu Teklifi,temel hakların ve özgürlüklerin sınırlanması

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler