Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME
66

İNDİRME
52

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
TÜRKÇE 8. SINIF DERS KITABINDA YER ALAN METINLER ÜZERINE BIR İNCELEME

2020 - Hasan KAVRUK,Nurşen YILDIRIM - https://doi.org/10.29228/ijla.39919

Özet:Çalışma 2018 - 2019 eğitim öğretim yılında 8. sınıflarda okutulan Türkçe ders kitabındaki okuma metinlerinin söz varlığı, kök değerler, metin- tema uyumu, çocukların düzeyine uygunluk bakımından incelenmesini amaçlamaktadır. Doküman analizi modelinin kullanıldığı bu nitel çalışmada elde edilen nicel bazı sonuçlar tablolarla sunulmuş ve bulgular yorumlanmıştır. Araştırmada sekizinci sınıf Türkçe ders kitabındaki 40 metinden serbest okuma metinleri ve dinleme metinleri incelemeye dahil edilmemiş, yalnızca 24 okuma metni ele alınmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilerle söz konusu metinlerin çocukların yaş ve seviyelerine uygun olduğu; metinlerin 2018 Türkçe Öğretim Programı’ndaki niteliklere uygun hazırlandığı; metinlerde sevgi, saygı, vatanseverlik gibi kök değerlere yer verildiği tespit edilmiştir. Metin- tema uyumu olarak bakıldığında metinlerin içerisinde yer aldıkları temayı uyumlu olarak yansıttığı gözlenmiştir. Söz varlığı olarak ise metinlerde en çok deyimlerden yararlanıldığı dikkat çekmiştir.

Anahtar Kelime:Ortaokul Türkçe ders kitapları, metin seçimi, Türkçe öğretim programı, çocuğa uygunluk

Bu Yayına Atıf Yapanlar