Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
ATIF SAYISI
1

GÖRÜNTÜLEME
45

İNDİRME
36

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
215 NUMARALI URFA ŞER‘İYYE SİCİL DEFTERİ VE KONU FİHRİSTİ H. 1320-1324 (1902-1906)

2015 - Yasin TAŞ - https://doi.org/10.17121/ressjournal.280

Özet:Osmanlı tarih ve medeniyetinin başlıca kaynaklarından biri şer‘î mahkeme kayıtları olan sicil defterleridir. Bu defterler, Osmanlı hukukunun işleyişi kadar ait oldukları yerleşim yerleri için de önemli bilgiler barındırmaktadır. Söz konusu kaynaklara dayanan çalışmalar, Osmanlı devletinin hukuki ve idari yapısını daha iyi ortaya koyduğu gibi yerel tarih çalışmalarının daha zengin olmasını sağlamaktadır. Bu bakımdan şer‘iyye sicillerinin incelenmesi ve tanıtılması, bu alanlarda yapılacak çalışmalara katkı sağlaması açısından büyük bir önem taşımaktadır. Bu çalışmada, Urfa kadı mahkemesinin 1320-1324 (1902-1906) yılları arası kayıtlarını ihtiva eden 215 numaralı sicil defteri incelenerek tanıtılmıştır. Urfa sicil defterleri ve 215 numaralı defter hakkında kısa bilgi verildikten sonra defterde yer alan belgeler özet halinde verilmiştir.

Anahtar Kelime:Urfa, Kadı Sicilleri, Şer‘iyye Sicilleri.

Bu Yayına Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.