Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME 5
İNDİRME 1
Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
Forecasting Of Volatility In Stock Exchange Markets By Ms-Garch Approach: An Application Of Borsa Istanbul
Yazar:  
Yıl:  
2021
Özet:

Menkul kıymet piyasalarında gözlemlenen volatiliteler, borsa paydaşlarının karar alma süreçlerini etkileyen önemli bir etkendir. Bu çalışmada Borsa İstanbul’u temsil eden BIST100 endeksinde oluşan volatiliteler analiz edilmiştir. Bu amaçla, çalışmada, 01.04.1993-20.04.2018 dönemi BIST100 endeksi kapanış verileri kullanılmıştır. BIST100 endeksi standart, yüksek ve düşük volatilite rejimleri olmak üzere üç rejime dönüştürülerek, Markov Rejim Değişim GARCH (MS-GARCH) ile analiz edilmiştir. Üçlü rejimli MS-GARCH modeli ile yapılan analiz sonucunda endeks için ele alınan rejim katsayılarının istatistiksel olarak anlamlı olduğu, endekste rejimlerin varlığı tespit edilmiştir. Rejim geçişleri olasılıkları incelendiğinde ise birer günlük süreçte standart oynaklık rejiminin sürme olasılığı 0,62, düşük volatilite rejimine geçiş olasılığı 0,23 ve yüksek volatilite rejimine geçiş olasılığının ise 0,145 olduğu belirlenmiştir. Ayrıca 5 ve 20 günlük süreçte rejim geçişlerinin olasılıklarının birbirine çok yakın olduğu tespit edilmiştir.

Anahtar Kelimeler:

Oynaklık,Finansal Risk,Markov Değişim,BIST

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler