Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 34
 İndirme 19
Cognitive Therapy and Logotherapy On Depression Of Patients With Type 2 Diabetes Mellitus
2020
Yazar:  
Özet:

Introduction: Diabetes mellitus (DM) is a severe health disorder that causes physical problems and psychosocial effects. Depression and anxiety are the most common psychosocial problems experienced by people with DM. The purpose of this study was to determine the impact of cognitive therapy and logotherapy on and anxiety in patients with Type 2 diabetes. Methods: A quasi-experimental design has been conducted for the study at a hospital in Jambi Province. The total sample of 90 respondents with a consecutive sampling method. The independent variables are cognitive therapy and logotherapy, while the dependent variables are depression and anxiety. Data were analyzed by paired sample t-test and ANOVA. Results: The results showed that cognitive therapy and logotherapy could reduce depression more than giving cognitive therapy alone with a p-value of 0.0005. Conclusions: Cognitive therapy and logotherapy can be standard therapy in dealing with patients with psychosocial problems.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler