Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME
17

İNDİRME
6

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
DEĞERLER EĞİTİMİ VE BEHİÇ AK’IN TAVŞAN DİŞLİ BİR GÖZLEMCİNİN NOTLARI’NDA SEVGİ

2020 - Hamza AYDOĞDU,Esra ALKAN -

Özet:Değer, bir toplumun sahip olduğu tutum, inanç ve kurallardır. Toplumdaki bireylerin davranışlarına yol gösteren ölçütlerdir. Toplumlar devamlılığını, düzenini sağlamak adına sahip oldukları değerleri gelecek nesillere aktarmak isterler. Ancak kimi zaman yaşanan gelişmeler ve değişmelerle bu aktarım istenilen biçimde olmayabilir. Bu sebeple değerlerin bireye belirli bir plan ve program çerçevesinde aktarılması, hedeflenen başarıya ulaşılması açısından önemlidir. Bu aktarımnda öncelik aile ve okul olmakla birlikte çocuğun okuyacağı edebi eserler de büyük öneme sahiptir. Bu açıdan çocuğun okuyacağı eserler, çocuğa sahip olduğumuz değerleri aktarmak açısından zengin içerikte olmalıdır. Behiç Ak, son dönemde çocuk edebiyatı alanında yazmış olduğu eserlerle yoğun ilgi görmektedir. Bu alanda birçok ürün vermiş olan yazarın eserleri hem çocuklar hem de büyükler tarafından okunmaktadır. Son dönemde gittikçe yitirmeye başladığımız birçok değer onun eserleri sayesinde çocuklarla buluşabilmektedir. Bunlardan biri de insani, ailevi ve toplumsal olarakçok ihtiyacımız olan sevgi değeridir. Yazar, 2019 yılında yayımladığı Tavşan Dişli Bir Gözlemcinin Notları adlı eserinde bu değer üzerinde yoğunlaşır. Biz de bu çalışmamızda söz konusu eserde sevgi kavramının nasıl yansıdığını araştıracağız. Çalışmamızın ana hatlarını “değer” kavramı, “değerler eğitimi” ve “inceleme” kısmı oluşturacaktır.

Anahtar Kelime:Değerler eğitimi, Behiç Ak, Tavşan Dişli Bir Gözlemcinin Notları, roman, çocuk, sevgi

Bu Yayına Atıf Yapanlar