Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME 23
İNDİRME 21
Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
A Corpus Study On Narrative Texts In Turkish Language
Yazar:  
Yıl:  
2019
Özet:

This study aiming to determine the frequency of use of words in the narrative texts in which the best examples of standard language use are displayed ranks 268 stories compiled from the prominent names of Turkish story-writing. Frequency analyses were made on a corpus of approximately 450 thousand words and the frequency of use of words were tried to be listed according to their lexical categories. The words ranking at a certain percentage (about 2%-4%) were scored. It was observed that general words and grammatically functional words had higher frequencies, and the wordswere used with their antonyms. In terms of Turkish, categorization of words according to their positions in the sentence and their affixations, possible categorization of words in more than one lexical category, and variable meanings which homonyms gain in context were found as the most significant problems in frequency analysis and corpus formation.

Anahtar Kelimeler:

>Keywords: Turkish, corpus, narrative text, vocabulary teaching.

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler