Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
Atıf Sayısı 20
Görüntüleme 34
İndirme 14
Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
Sürdürülebilirlik ve Grafik Tasarım
Yazar:  
Yıl:  
2012
Özet:

Sürdürülebilir dünya görüşü, endüstriyel tasarımın ardından diğer tasarım alanları, hatta sanatta dahi seslendirilmeye başlandı. Konuyla ilgili olan hemen herkes bir şeyler yapılması gerektiğine inanırken, ne tasarım ne de tasarım eğitiminde hiç kimse yeterli donanıma sahip değil. Çevre dostu yaklaşımlar -bazen doğru bazen yanlış- sürdürülebilir tasarım olarak adlandırılıyor. Grafik tasarımcı için sürdürülebilir tasarım ilkelerini grafik tasarımla bütünleştirmek bazen zor olabiliyor. Diğer yandan sürdürülebilirlik uzmanlarının yaptığı bazı iyi niyetli öneriler de grafik tasarımın iletişim işlevini yitirmesine sebep olabiliyor. Bu çalışmada, tasarımda sürdürülebilirlik konulu araştırmalar gözden geçirilerek grafik tasarımın sürdürülebilirlik açısından hem soruna hem çözümüne olan katkıları; kültür, çevre, insan ve ekonomi faktörleri göz önünde bulundurularak değerlendirilmeye çalışıldı. Grafik tasarımcının öncelikle sorumluluğunu ve potansiyelini fark etmesi gerekir. Bu çalışmada, grafik tasarımın kendini sorgulaması, konunun gündemde tutulması ve ihtiyaç duyulan yeni araştırmalara dikkat çekmek hedeflenmiştir.

Anahtar Kelimeler:

Sürdürülebilirlik, Grafik Tasarım, Ekolojik Grafik Tasarım

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler