Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
ATIF SAYISI 1
GÖRÜNTÜLEME 35
İNDİRME 17
Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
The Nexus Between Tourism and Economic Growth: Case Of Commonwealth Of Independent States
Yazar:  
Yıl:  
2018
Özet:

In this study the relationship between tourism and economic growth examined with panel data analysis for the Commonwealth Independent States (Azerbaijan, Russian Federation, Ukraine, Armenia, Kazakhstan and Kyrgyzstan except Uzbekistan and Tajikistan – due to lack of data) for the period between 1995 and 2015. The data has been downloaded from World Bank Development Indicators with their natural logarithmic forms. At the empirical part of the study GDP per capita annual data (%) represents economic growth and international tourism receipts (of % total export) have been chosen as an indicator of tourism sector. The model has been tested with dynamic panel data analysis. Firstly preliminary tests have been applied to be sure about the the homogeneity of series (Delta test) and the cross-section depence (CDlm test) of each individuals. After that second generation unit root test (Hadri Kurozomi-2012) used to find out the level of stationary. Durbin-H co-integration test showed that there is co-integration between variables and finally Hurlin-Dumetriscu causality test (2012) does not support tourism-led growth hypothesis. So there is one-way causality from economic growth to tourism for selected countries.

Anahtar Kelimeler:

Commonwealth of Independent States, Tourism, Economic Growth

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler