Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
Atıf Sayısı 1
Görüntüleme 42
İndirme 21
Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
Diabetes Resilience Training On Self-Care, Glycemic Control, and Diabetes Burnout Of Adult Type 2 Diabetes Mellitus
Yazar:  
Yıl:  
2019
Özet:

Introduction: Treatment that must continue, control, and diet that must be obeyed by people with DM can cause boredom (burnout) - inability to care for themselves, and blood sugar that is not controlled. The purpose of this study was to determine the effect of diabetes resilience training on self-care, glycemic control, and diabetes burnout of adult type 2 diabetes mellitus. Methods: This study was a quasi-experimental design. The total samples were 70 respondents (treatment and control) obtained by cluster sampling. The independent variable was diabetes resilience training and dependent variables were self-care, glycemic control, and diabetes burnout. The intervention provided for one month with four meetings. Instrument used self-care questionnaire of Self-Care Inventory-Revised (SCI-R), glycemic control questionnaire used an observation sheet for fasting blood sugar, and diabetes burnout questionnaire used Diabetes Distress-Screening Scale (DDS17). Data were analyzed with Wilcoxon signed ranks test, Mann Whitney U Test, Independent-sample t-test, and 1-Sample K-S. Results: There was an effect of diabetes resilience training on self-care (p = 0.003; p <0.05), glycemic control (p = 0.020; p <0.05), and diabetes burnout (p = 0,000; p <0.05). Conclusions: Diabetes resilience training provided by researchers to respondents can improve good self-care behavior, decreased glycemic control values, and decreased distress (diabetes burnout) in adult type 2 diabetes mellitus. Based on the results, it is recomandation to nurses and health care provider to implementation the diabetes resilience training regularly.

Anahtar Kelimeler:

diabetes burnout, glycemic control, resilience, type 2 diabetes mellitus, self-care

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler