Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME
48

İNDİRME
31

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
ALMAN İMPARATORU II.WILHELM’İN MÜTTEFİK OSMANLI DEVLETİ’Nİ ZİYARETİ (1917)

2018 - Sibel ORHAN - https://doi.org/10.17121/ressjournal.1668

Özet:Alman İmparatoru Kaiser II. Wilhelm’in Osmanlı topraklarına yaptığı ziyaretler, Osmanlı-Alman ilişkilerinin gelişiminde fazlasıyla etkili olmuştur. Bunlar arasında II. Wilhelm’in Birinci Dünya Savaşı dönemine denk gelen üçüncü ziyareti ayrı bir önem taşır. Büyük beklentilerle savaşa giren Osmanlı askeri ve halkının, yoğun kayıplar verdiği, açlık ve fakirliğe karşı mücadele ettiği bu dönemde Alman İmparatoru’nun gelişinin moral olması düşünülmüştür. Kaiser bu seyahatinde önce İstanbul’a gelmiş, sonrasında İttifak Devletleri’nin büyük zafer kazandığı Çanakkale’ye gitmiştir. İmparator Hazretleri, Çanakkale’de ilk olarak deniz savaşları hakkında bilgi almış, daha sonra Gelibolu Yarımadasına geçerek Arıburnu, Anafartalar ve diğer savaş alanlarını gezmiştir. Çanakkale Zaferi ile birlikte Osmanlı ordusunun geçmişteki zaferlerine bir yenisinin daha eklendiğini belirten Wilhelm, Türk askerinin kahramanlığına da değinmiştir. Ziyareti süresince sık sık iki müttefik devletin dostluk ilişkisinden bahsetmiş, sırt sırta vererek yakın bir zamanda zafere ulaşılacağına da vurgu yapmıştır. Bu ziyaret ile Almanların Birinci Dünya Savaşı’nda İslam âlemi ile birlik beraberlik içerisinde olacağı mesajı verilmiştir. İmparator Wilhelm, savaşın zor günlerinde müttefiklerine verdiği desteği tüm dünyaya göstermiştir.

Anahtar Kelime:II. Wilhelm, Çanakkale, I. Dünya Savaşı, Almanya, Osmanlı Devleti.

Bu Yayına Atıf Yapanlar