Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME
5

İNDİRME
4

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
TESTIS RÜPTÜRÜNDE KONSERVATIF YAKLAŞIM: NADIR BIR OLGU VE TEDAVISI

2015 - Mehmet SARAÇ, Ünal BAKAL, Mehmet Ruhi ONUR, Tugay TARTAR, Ahmet KAZEZ -

Özet:Testis rüptürü oldukça nadirdir ve cerrahi tedavi ile onarım klasik tedavi olarak tanımlanır. On üç yaşında erkek çocukta iki gün önce futbol oynarken top çarpması nedeniyle testiküler travma oluşmuştu. Sağ skrotumda ödem, şişlik, kızarıklık ve ağrı vardı. Skrotal doppler sonografide sağ testis anteriorunda süperior yerleşimli tunica albugineadan mediale protrude olan 18X15 mm boyutlarında testis parankimi izlendi (tunica albuginea yırtığı sonrası testis rüptürü). Geç getirilen olgu koservatif tedavi ile takibe alındı. Yatışının 4. günü kontrol skrotal doppler sonografide hematomun küçülmesi ve testis kan akımının normal olarak değerlendirilmesi üzerine hasta taburcu edildi. Erken tanımlamalarda cerrahi tedavi benimsenir. Gecikmiş olguda konservatif tedavi olumlu sonuç verdi. Solid organ yaralanmalarında son dönemlerdeki konservatif yaklaşımı bu olgularda da düşünebiliriz.

Anahtar Kelime: Testis rüptürü, Çocuk, Travma, Testicular Rupture, Children, Trauma

Bu Yayına Atıf Yapanlar