Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
Görüntüleme 12
İndirme 1
Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
Amerika Birleşik Devletleri’nin Ypg’ye Desteğinin Uluslararası Sorumluluk Hukuku Açısından Değerlendirilmesi
Yazar:  
Yıl:  
2021
Özet:

2015 yılı sonbaharında Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) adlı terör örgütünün Suriye’de endişe verici yayılması ve terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’nin elinde bulunan Ayn-El Arap kasabasını kuşatmasıyla yükselen uluslararası duyarlılık neticesinde Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nin, Ayn-El Arap kasabasındaki YPG’li teröristleri silahlandırarak IŞİD’e karşı savaşmalarına yardım etmeye başlamıştır. İşte bu aşamada, devlet dışı silahlı bir aktör olan YPG’li militanların eylemlerinden kendileri kadar destekçilerin sorumluluğu da gündeme gelecektir. İşbu makalede Amerika Birleşik Devletleri’nin YPG’nin işlediği eylemlerden sorumluluğu incelenmiştir. Yugoslavya’nın parçalanması sürecindeki silahlı çatışmalar ile Latin Amerika’daki vekalet savaşlarına dair yürütülen uluslararası yargılamalarda ortaya konan hukuki yaklaşımlar ve yorumlar bu çalışmaya ışık tutmuştur. Doktrinde etkin kontrol teorileri üzerine devam eden tartışmalar henüz bağlayıcı hukuk kuralları meydana getirmemiş olsa da Amerika Birleşik Devletleri’nin YPG’ye verdiği desteğin ulaştığı boyuta dair kamuoyuna yansıyan bilgiler ve sahadaki gerçeklikler beraberce değerlendirildiğinde Amerika Birleşik Devletleri’nin YPG’nin işlediği insan hakları ihlallerinden hukuki sorumluluğu ileri sürülebilecektir.

Anahtar Kelimeler:

Uluslararası Sorumluluk Hukuku, Etkin Kontrol Teorisi, Devlet Dışı Silahlı Aktörler, Dolaylı Saldırı, Nikaragua Davası

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler