Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME 9
İNDİRME 4
Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
Sector Analysis Of Turkish Markets Using The Promethee Method
Yazar:  
Yıl:  
2020
Özet:

Purpose- This study has two main objectives. The first is to describe the solutions possible with the PROMETHEE method. The second is related to an analysis of sector performance in Turkish markets. Methodology- The PROMETHEE method was used in the study. PROMETHEE is one of the multi-criteria decision-making MCDM methods. The best-known methods are PROMETHEE I and PROMETHEE II. Findings- According to the PROMETHEE II method, the best-performing sectors in 2014-2016 were Manufacturing, Transportation and Storage, Information and Communications, Electricity, Gas, Steam and Airconditioning Supply, Human Health and Social Work, Wholesale and Retail Trade, Construction, Accommodation, and Food, respectively. Conclusion- While Manufacturing and Transportation, Storage and Information, and Communications ranked in the top tiers in sector performance as expected, the Construction sector did not perform well, contrary to our expectations.

Anahtar Kelimeler:

PROMETHEE I,PROMETHEE II,Multi-Criteria Decision-Making (MCDM),Decision Maker,Sector Analysis

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler