Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
Görüntüleme 34
İndirme 25
Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
İslam Ekonomi Yönetiminde Plancılık ve Bütçeleme Anlayışı
Yazar:  
Yıl:  
2018
Özet:

Müslüman ülkelerdeki ekonomik çözümlemeler, sistem, politika ve kurumsallık boyutuyla batılı merkez kapitalist ülkelerin etkisinden kurtulamamaktadır. Plancılık ve bütçeleme anlayışı da merkez batı ülkelerinden transfer edilerek ulusal koşullara uyarlanan bir yapı arz etmektedir. Bu çalışmamızda İslami bakış açısıyla İslam ekonomi yönetiminde birbiriyle ilişkili olan plancılık ve bütçeleme anlayışları incelenmektedir. İddiamız, İslam’a uygun plancılık ve bütçelemenin tesis edilebilir olduğudur. Ekonomi, maliye ve İslam dini çerçevesinde yapılan analizlerde çağdaş ve orijinal bir yaklaşımla dünya hayatını merkeze alarak diğer her şeyi dünyadaki maddi kazanımlar açısından araçsallaştıran batılı uygulamalara nazaran dünyayı, geçici dünya hayatını ve bütün gereklerini ebedi olan ahiret hayatını kazanmak için bir araç olarak görerek her iki hayatı da değerleri kadar önem veren İslami yaklaşımın üstünlüğü ortaya konulmaktadır. Kuran’da pek çok yerde akıl ve hikmet ile ölçülü ve tedbirli olmak gibi sıfatlar zikredilmekte ve Allah’ıniyi planlayıcı olduğu ifade edilmektedir. Buna göre, Allah’ın verdiği nimetlerdendoğru yararlanmayı ve israfın önlenmesi için planlar yapılabilmeli ve bütçeleme de faizli borçlanma olmaksızın denk olarak oluşturulabilmelidir.

Anahtar Kelimeler:

İslam ekonomisi, kamu yönetimi, planlama, bütçeleme

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler