Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME
21

İNDİRME
7

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
PHENOMENOLOGICAL STUDY: QUALITY OF LIFE OF ADOLESCENT WITH CANCER

2015 - Lina Dewi Aggraeni, E. Sri Indiyah, Indriati Kusumaningsih - https://doi.org/10.24990/injec.v2i2.33

Özet: Introduction. Adolescent is a period growth and development between children and adult. Cancer diagnosed at adolescent age can made them under pressure and full of stress. The aim of the study was to explore a deeper description about quality of life of adolescent with cancer. Method. The study used phenomenology descriptive design with purposive sampling. In-depth interview was held on six adolescent with cancer. Transcript verbatim was analyzed using Colaizzi. Result. The themes were dimension of physical, cognitive, psychology, social, adaptive coping mechanism, and hope. The study concluded that adolescent with cancer dealing with many changing on quality of life but some can build adaptive coping mechanism with their condition and increased their quality of life. Discussion. Child nurse have a big role to increase quality of life of adolescent with cancer by giving a holistic and comprehensive nursing care. Keyword: adolescent, cancer, quality of life, phenomenology

Bu Yayına Atıf Yapanlar