Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME
6

İNDİRME
3

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
PROTEİN VE EGZERSİZ-YENİ YAKLAŞIMLAR

2020 - Günay ESKİCİ - https://doi.org/10.33689/spormetre.636061

Özet:Çoğu sporcu, atletik başarısı için, proteinlerin anahtar rol oynadığını düşünmektedir. Özellikle kuvvet sporcuları, ekstra protein alımının, başarılarını artıracaklarına inanmakta ve gereksinimden fazla protein tüketme yoluna gitmektedir. Gereksinimden fazla tüketilen protein bazı olumsuzlukları (diğer besin öğelerinde yetersiz tüketim, oksidasyonda artış, idrarla kalsiyum kaybı,..) beraberinde getirmekle birlikte, protein kalitesi yüksek gıdaları tüketmenin daha fazla yarar sağladığını bilmek önem taşımaktadır. Protein kalitesini değerlendirme yöntemlerinden biri, protein sindirilebilirliği düzeltilmiş aminoasit skorudur (Protein Digestibility- Corrected Amino Acid Score-PDCAAS). Süt proteinleri (kazein, whey) ve soyanın PDCAAS skoru yüksek olmakla birlikte özellikle whey proteinin, kas doku sentezinde ve onarımındaki etkinliği kazein ve soyadan yüksektir. Bu durum bir dallı zincirli aminoasit olan lösinden kaynaklanmakla birlikte whey proteindeki lösin sirkülasyonu kazein ve soyadan daha yüksektir. Sıvı bazlı süt ürünleri içerisindeki lösinin, hücre büyümesi ve metabolizması üzerinde önemli role sahip olan mTOR (Rapamisin protein kompleksinin memeli hedefi) olarak adlandırılan protein kinaz enzimini aktive ettiği ve kas protein sentezi ve gücünde artış sağladığı vurgulanmaktadır. Sindirimi daha uzun sürdüğünden uykudan 30 dakika önce 30-40 g kazein proteininin alınmasının ise, kas protein sentezini artırdığı yönünde çalışmalar mevcuttur.

Anahtar Kelime:Protein kalitesi, whey, lösin, kazein

Bu Yayına Atıf Yapanlar