Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
Görüntüleme 56
İndirme 39
Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
Farkli Li̇glerdeki̇ Futbolcularin Zi̇hi̇nsel Dayaniklilik Özelli̇kleri̇ İle Fi̇zi̇ksel Uygunluk Durumlarinin İncelenmesi̇
Yazar:  
Yıl:  
2020
Özet:

Dünyada kabul görmüş olan spor kavramı stres, problem, zorlu ve başarısızlık gibi kelimeleri bünyesinde barındırmaktadır. Sporcuların başarılı olabilmeleri ve karşılaştıkları zorlu ve olumsuz durumlarda erken toparlanabilmeleri için zihinsel dayanıklılıklarını olabildiğince en üst seviyelerde tutmaları gerekmektedir. Zihinsel dayanıklılık kavramı, spor psikologları ve araştırmacılar tarafından çok yönlü bir yapıda kabul edilir ve sadece olumsuz durumlarda gerekli olan bir beceri olarak değerlendirilir. Bu bilgiler ışığında bu araştırmada farklı liglerde lisanslı olarak faaliyet gösteren futbolcuların zihinsel dayanıklılık düzeyleri ve antropometrik özellikleri belirlenmiştir. Araştırmaya TFF 2. Lig, TFF 3. Lig, Bölgesel Amatör Lig ve Amatör Liglerde futbol oynayan toplam 122 sporcu katılmıştır. Araştırmada veri elde etmek için Zihinsel Dayanıklılık Envanteri kullanılmıştır. Ayrıca futbolcuların fiziksel uygunluk durumları için TANİTA BC-418 cihazı ile boy, kilo, Vücut Kitle İndeksi, Bazal Metabolizma, Deri Kıvrım Kalınlığı, Segmental Kas ve yağ dağılımı ve empedans ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda, araştırmaya katılan futbolcuların yaş ortalamasının 23.15±1,28, VKİ ortalamalarının 22.07±1,33 olduğu tespit edilmiştir. Yine araştırma sonucunda futbolcuların Zihinsel Dayanıklılık envanteri ortalama puanının 42.87±0,83 olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak araştırmaya katılan futbolcuların zihinsel dayanıklılık düzeylerinin farklı liglere göre anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bu anlamda futbolcuların lig kategorisi arttıkça zihinsel dayanıklılık durumlarının alt boyutları olan güven, kontrol ve devamlılık özelliklerinde anlamlı ilişki olduğu sonucuna varılmıştır.

Anahtar Kelimeler:

Futbolcular, zihinsel dayanıklılık, fiziksel uygunluk

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler