Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
ATIF SAYISI 7
GÖRÜNTÜLEME 28
İNDİRME 14
Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
Çok Kriterli Karar Verme Tekniklerini Kullanarak Serbest Bölge Yer Seçimi: Doğu Anadolu Bölgesi Örneği
Yazar:  
Yıl:  
2015
Özet:

Serbest Bölgeler; istihdamı artırarak, yabancı sermaye çekerek, teknoloji transferine olanak sağlayarak ve ihracatı artırarak kurulduğu bölgenin refahına katkıda bulunur. Bu çalışmada, Doğu Anadolu Bölgesi illerinde kurulacak olası bir Serbest Bölge için yer seçim uygulaması yapılmıştır. Bu uygulama için Çok Kriterli Karar Verme tekniklerinden AHP, TOPSIS, VIKOR ve ELECTRE kullanılmıştır. Serbest Bölge yer seçiminde etkili olan kriterlerin ağırlıklarını belirlemek için AHP kullanılırken alternatifleri arasında sıralama yapmak için TOPSIS, VIKOR ve ELECTRE yöntemleri kullanılmıştır. Buna göre; Serbest Bölge yer seçiminde etkili olanönemli üç kriter ülkelere yakınlık, ihracat miktarı ve devlet teşviki olurken Serbest Bölgenin kurulacağı ilk üç il sırasıyla Iğdır, Hakkâri ve Van olduğu tespit edilmiştir.

Anahtar Kelimeler:

Serbest Bölge Yer Seçimi, Çok Kriterli Karar Verme, AHP, TOPSIS, VIKOR, ELECTRE

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler