Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
Görüntüleme 42
İndirme 18
Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
Impact Of Credit Expansion On Economic Activity In Turkish Economy
Yazar:  
Yıl:  
2019
Özet:

Monetary policy regaining popularity post 2008 period, massively increased the balance sheets of Turkish Central Bank balance sheet al well by 348 per cent from 2010 until 2019. Disconnect between Turkish macroeconomic growth and the monetary base, however, increases the question on effectiveness of monetary policy implemented by the Turkish Central Bank. Main purpose of this research is to investigate the effectiveness of monetary policy. To this end, we implement an empirical analysis of the relationship between monetary policy, bank loans and economic activity.  Findings reveal that the monetary transmission mechanism through bank lending channel is not effective in Turkey. Monetary policy shifts change loan supply. Yet, the production remains unresponsive to the changes in interest rates, rendering monetary policy ineffective. Despite increasing loan supply, gross domestic product does not increase significantly. By the same token, contractionary monetary policy shifts do not hold the inflation down.

Anahtar Kelimeler:

["Monetary transmission mechanism"," Bank-lending channel"," Impulse Response"]

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler