Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME
95

İNDİRME
65

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
CERRAHİ HEMŞİRELİĞİNDE ETİK İLKELER

2019 - Naile AKINCI, Cemile ÇELEBİ - https://doi.org/10.26449/sssj.1225

Özet:Cerrahi ortamın teknolojik olarak son derece karmaşık olması ve infeksiyon, yaralanma, tehlikeli maddelerle karşılaşma olasılığı nedeniyle bakım veren sağlık çalışanları ve cerrahi girişim uygulanacak hasta için yüksek risklidir. Bunun yanında ekip ile uzun süreli fiziksel yakınlığı gerektirmesi, yaşamı tehdit eden durumların bulunması ve hızlı karar vermeyi gerektirmesi nedeniyle stresli bir ortamdır. Bu nedenle etik konusu cerrahi hemşireliği açısından ayrı bir önem taşımaktadır. Cerrahide çalışan hemşireler, diğer hemşirelerle benzer nitelikteki etik konularla karşılaşırlar. Bunlar hasta hakları, bilgilendirilmiş izin, kıt kaynakların kullanımı, yaşam kalitesi gibi konulardır. Gerçekte tüm bu konular cerrahi hemşiresinin rollerinde doğal olarak vardır. Cerrahi hemşireliğinde de hemşirelerin sahip olduğu rolleri yerine getirirken etik ilkelere uygun davranması gerekmektedir.

Anahtar Kelime:cerrahi hemşiresi, etik, etik ilke

Bu Yayına Atıf Yapanlar