Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME
50

İNDİRME
38

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDE DEĞERLER EĞİTİMİ

2019 - Sevcan BAYRAK ÇELİK - https://doi.org/10.29228/ASOS.38864

Özet:Değerlerin başlangıcı ailede başlar. Çocuğa rol model olan kişiler anne, baba ve kardeşleridir. Çocuk doğduğu andan itibaren ilk eğitimini, iyiyi, kötüyü, doğruyu, yanlışı ebeveynlerini aracılığı ile öğrenir. Ebeveynler tutum ve davranışlarına çok dikkat etmelidir. Değerler eğitiminin amacı çocuğun kişiliğini her yönüyle geliştirmesini sağlamak; insânî mükemmelliğe ulaşmasına yardımcı olmak; bireyi ve toplumu kötü ahlâktan korumak ve kurtarmak, bunun yanında iyi ahlâkla donatmak ve bunun devamını sağlamaktır. Çocuklara verilecek milli ve manevi duyguların temeli ailede başlar ve süreci okul öncesi eğitim takip eder. Değerleri kazanmada okul öncesi eğitimin önemi çok fazladır. Okul öncesi öğretmenlerimiz ve okulun çalışan personelleri de dahil olmak okul çalışanlarına büyük görev düşmektedir. En büyük sorumluluk öğretmenlerimize düşmekte olup, öğretmenlerimizin çocuklarımıza milli değerlerimizi belirli gün ve haftalarda yapılan etkinlikler ve manevi değerlerimizi oyun, drama, gurup çalışması vb… etkinliklerle çocuklarımıza aktarabilmesiyle sağlanacaktır. Öğretmenlerimizin değerler eğitimi konusunda ailelerle iletişime geçerek bazı etkinliklerde aileden destek alarak ve bazen yapılan etkinlikleri pekiştirme amacıyla ev etkinliği adı altında ev ödevi verebilir. Örneğin bu hafta işlenen konu büyüklere saygı bu konuda aileyi haberdar ederek ailelerin bu değer konusunda çocukla evde yapacağı etkinlik ve ailenin rol model olması eğitimi daha çok pekiştirecektir.

Anahtar Kelime:Okul öncesinde Değerler Eğitimi, Değerler eğitiminde ailenin önemi

Bu Yayına Atıf Yapanlar