Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME
7

İNDİRME
8

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
H. 1085-1086/M. 1675 TARİHLİ 83 NUMARALI KAYSERİ ŞER’İYE SİCİLİ’NİN TANITIMI VE FİHRİSTİ

2015 - Emine GÜLDÜOĞLU - https://doi.org/10.16992/ASOS.591

Özet:Osmanlı Devleti’nde eyaletlere bağlı sancaklar, mirliva veya mutasarrıf olarak bilinen sancak beyi tarafından idare edilmekteydi. 83 numaralı defterin tutulduğu H. 1085-1086/1675’te Kayseri, Karaman eyaletine bağlı bir sancaktı. Kayseri’ye ait 1489-1914 yılları arasında toplam 289 adet şer’iye sicili bulunmaktadır. 83 numaralı sicil defteri, Şubat-Mayıs 1675’te kaydedilen belgeleri ihtiva etmektedir. Defter 88 sayfa (44 varak), 212 belgeden oluşmaktadır. Belgelerin çoğunluğu alım-satım ile ilgilidir. Alacak-verecek, borç anlaşmazlığı, miras, vergi tahsili, arsa ve emlak anlaşmazlıkları, hibe ve temlik, darp, vasi ve nafaka tayini, keşif ve tahrir, vakıf, köle azadı, boşanma, yaralanma, küfretme gibi adli vakalarla ilgili belgeler de deftere kaydedilmiştir. Belgelerin çoğu okunur ve anlaşılır bir stille kaleme alınmıştır.

Anahtar Kelime:Kayseri, Osmanlı mahkemesi, Şer’iye Sicilleri, kadı, hüccet, ilam.

Bu Yayına Atıf Yapanlar