Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
ATIF SAYISI
1

GÖRÜNTÜLEME
35

İNDİRME
21

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
AHMET YILMAZ BOYUNAĞA'NIN ÇOCUK ROMANLARINDA YER ALAN KÖK DEĞERLER

2018 - İlkay AKAY - https://doi.org/10.7827/TurkishStudies.14430

Özet:Değerlerin eğitiminde ailenin ve okulun yanında edebi eserlerin de önemli bir yeri vardır. Bilindiği üzere edebi eserler içinden çıktığı toplumu yansıtır. Toplumu besleyen değerler edebi eserler vasıtasıyla gelecek nesillere miras kalabilmektedir. Bu sebeple edebi eserlerin içerdiği iyi, doğru, güzel değerlerin gelecek nesillere aktarılması önem arz etmektedir. Her toplumun geleceği çocuklardır. Çocukların ulusal ve evrensel değerleri bilip içselleştirmesi toplumun geleceğini yakından ilgilendirmektedir. Bu sebeple ülkemizin geleceği çocuklarımızı hem ulusal hem de evrensel değerlerle kuşatmalıyız. Bunun birçok yolu vardır. En önemli yollardan birisi de okuma kitaplarıdır. Özellikle olaya dayalı ve fantastik kitaplar çocukların severek okuduğu kitaplardır. Fabl, masal, hikâye ve romanlar çocukluk çağında en ilgi duyulan türler arasındadır. Ayrıca çocukların okuma zevki ve alışkanlığı kazanmaları için nitelikli kitaplarla buluşması sağlanmalıdır. Ahmet Yılmaz Boyunağa’nın çocuk romanları nitelikli çocuk kitapları arasında gösterilmektedir. Bu çalışmada Ahmet Yılmaz Boyunağa’nın 19 çocuk romanı 2017 yılında güncellenen öğretim programlarında yer alan on kök değer (adalet, dostluk, dürüstlük, öz denetim, sabır, saygı, sevgi, sorumluluk, vatanseverlik, yardımseverlik) açısından doküman inceleme yöntemiyle incelenmiştir. Araştırmanın verileri içerik analiziyle çözümlenmiştir. Araştırmanın sonunda 19 çocuk romanında en fazla yer alan değer sorumluluk değeriyken en az yer alan değer ise sabır değeridir. Özellikle sorumluluk, sevgi, yardımseverlik ve dostluk değerleri sıkça ve dolaylı olarak yer almaktadır. En fazla değerin yer aldığı eser Zafer Rüzgârları’dır. Zafer Rüzgârları’nı Malazgirt’in Üç Atlısı, Korkusuz Cengâver ve Fetih Sancakları takip etmektedir. En az değer ise Saklı Kent, Satıcı Çocuk, Hanoğlu, Macera Adası, Denizler Ejderi adlı eserlerde yer almaktadır.

Anahtar Kelime:Ahmet Yılmaz Boyunağa, çocuk romanı, değerler eğitimi, kök değerler

Bu Yayına Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.