Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
ATIF SAYISI
2

GÖRÜNTÜLEME
61

İNDİRME
40

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
HEDEF KITLESI ÇOCUK OLAN MEHMET ÂKIF ERSOY BIYOGRAFILERININ DEĞERLER EĞITIMI AÇISINDAN İNCELENMESI

2016 - Fahri TEMİZYÜREK, Efecan KARAGÖL - https://doi.org/10.7827/TurkishStudies.9262

Özet:Türkçenin öğretiminde metinler sıklıkla kullanılmaktadır. Bu sebeple Türkçe ders kitaplarında muhtelif metin türleri yer almaktadır. Ancak Türkçe öğretimi programında, çocuğun rol model alma ihtiyacını karşılamaya elverişli bir tür olan biyografiye gereken önemin verilmediği görülmektedir. Değer aktarımında ve çocuğun rol model alma ihtiyacının karşılanmasında hedef kitlesi çocuk olan biyografi kitapları çok önemli bir araçtır. Bu araştırmanın amacı, hedef kitlesi çocuk olan Mehmet Âkif Ersoy biyografilerini değerler eğitimi açısından incelemektir. Araştırmada hedef kitlesi çocuk olan üç adet Mehmet Âkif Ersoy biyografisi doküman analizi kullanılarak incelenmiştir. Doküman analizi yaparken 2005 Sosyal Bilgiler Dersi 6 ve 7. Sınıflar Öğretim Programı ve Kılavuzu'nda yer alan şu değerlere dikkat edilmiştir: aile birliğine önem verme, adil olma, bağımsızlık, barış, özgürlük, bilimsellik, çalışkanlık, dayanışma, duyarlılık, dürüstlük, estetik, hoşgörü, misafirperverlik, sağlıklı olmaya önem verme, saygı, sevgi, sorumluluk, temizlik, vatanseverlik, yardımseverlik, cesaret, dostluk, fedakârlık, paylaşmak, kültürel mirasa sahip çıkma, liderlik, merhamet, okul hayatının değeri, özgüven. Araştırmada, Mehmet Âkif'in hayat hikâyesinin hem değer aktarımına müsait olduğu hem de çocuğun rol model alma ihtiyacına cevap verdiği tespit edilmiştir.

Anahtar Kelime:Biyografi, değerler eğitimi, Mehmet Âkif Ersoy, Çocuk Edebiyatı, Türkçe eğitimi.

Bu Yayına Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.