Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
ATIF SAYISI
7

GÖRÜNTÜLEME
68

İNDİRME
48

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
TÜRK DESTANLARININ DEĞER ODAKLI ANALIZI

2014 - Süleyman YİĞİTTİR - https://doi.org/10.7827/TurkishStudies.7050

Özet:Değer eğitimi, son yıllarda ülkemizde özellikle ilköğretim derslerinin öğretim programlarında doğrudan yer almaya başladıktan sonra eğitim dünyasında sıklıkla kullanılmaya başlamıştır. Bu bağlamda, değer eğitiminde kullanılacak materyaller, yöntem ve teknikler araştırmacılar tarafından ilgilenilen konular arasına girmiştir. Destanlar, içerdikleri değerler ve özellikle tarihi kahramanları vasıtasıyla değer eğitim yöntemlerinde kullanılmaya elverişli edebiyat ürünlerindendir. Değer eğitiminde, özellikle öğrencilerin rol model almalarına imkân tanıyabilecek olan destan kahramanlarının tanıtılması önem arz etmektedir. Bu nedenle sosyal bilgiler öğretim programında yer alan değerlerin öğrencilere kazandırılması sürecinde kullanılabilecek olan destanlardan nasıl yararlanılacağına karar verilebilmesi için destanların incelenmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, Türk destanlarında hangi değerlerin vurgulandığı ve sosyal bilgiler öğretim programındaki değerlerin destanlarda vurgulanma durumunun tespiti amaçlanmıştır. Nitel araştırma metodolojisi içerisinde yer alan doküman inceleme yönteminden yararlanılmıştır. Doküman analizi yapılırken Gökdağ ve Üçüncü’nün (2007) “Başlangıçtan Günümüze Türk Destanları” çalışmasında yer alan destanlar esas alınmıştır. Araştırma sonucunda Türk destanlarında 79 farklı değerin 180 defa vurgulandığı; sırasıyla en fazla adil olma, kahramanlık, Türk büyüklerine saygı ve cesaret değerlerinin vurgulandığı; sosyal bilgiler dersinde yer alan 26 değerden 14’ünün (adil olma, Türk büyüklerine saygılı olma, aile birliğine önem verme, vatanseverlik, yardımseverlik, kültürel mirasa duyarlılık, barış, çalışkanlık, misafirperverlik, doğa sevgisi, dürüstlük, bağımsızlık, dayanışma ve estetik) destanlarda yer aldığı ve Türk destanlarının sosyal bilgiler dersinde değer eğitiminde kullanılabileceği sonucuna ulaşılmıştır.

Anahtar Kelime:Destan, Türk destanları, değer, değer eğitimi, sosyal bilgiler

Bu Yayına Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.