Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME
22

İNDİRME
20

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
ON THE ETYMOLOGY, HISTORICAL ROOTS AND MEANINGS OF THE YURT ‘HOMELAND’

2018 - Şükrü Halûk AKALIN -

Özet:From the moment that words first appear in the language of speech, they continue their existence by making changes in sound, structure, and meaning over time. Sometimes the words lose their usage frequency; they remain in dictionaries, in the historical works, but not in the living vocabulary. The word yurt ‘homeland’ is among the words that has been in the vocabulary of the Turkic languages since the earliest written sources. Preserving its initial meaning, the word yurt, has gained new meanings in the Turkic literary languages ​​and in its dialects in time within the frame of this basic meaning. In this article, usage forms of the word yurt in contemporary Turkic languages, its history, prevalence, origin, and meanings, in short, its features in terms of lexicology, have been studied. 

Anahtar Kelime:yurt ‘homeland’, lexicology, phonetics, morphology, etymology

Bu Yayına Atıf Yapanlar