Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
ATIF SAYISI
2

GÖRÜNTÜLEME
91

İNDİRME
45

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
ÇANAKKALE CEPHESİNDE DONANMA DESTEĞİ

2015 - İskender TUNABOYLU - https://doi.org/10.19039/sotod.2015814112

Özet:Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devletine karşı İtilaf Devletlerince oluşturulan güçlüdonanmaya karşı, Osmanlı donanmasınca en az kara savaşlarındaki kadar çetin ve zorlu birmücadele verilmiş ancak bu mücadele Gelibolu Yarımadası’nda kazanılan zaferin gölgesindekalmıştır. Denizaltı gemileri taarruzi maksatlı olarak dünya tarihinde ilk defa Birinci DünyaSavaşı’nda Atlantik cephesinde ve Osmanlı cephelerinde kullanılmıştır. Gizlilik içinde,sürpriz etkisiyle harekat yapan bu yeni savaş gemisi tipi, savaşta Osmanlı donanmasına karşıetkinlikle görev yapmıştır.Bu çalışmada emperyalizmin en hızlı döneminde mali iflası yaşayan bir devletin işgalgirişimi ve anavatanı koruyabilecek nitelikte bir donanmanın olmamasına karşın, donanmapersonelinin her türlü zor şartlara rağmen düşman güçlerine karşı yapmış olduğu mücadeleyedeğinilmektedir. Bu mücadele Çanakkale Boğazı’nda mayınlama, denizaltı gemileriningeçişini engelleme ve deniz top ateş desteği ile Gelibolu yarımadasında savaşan kuvvetlerinlojistik desteği ve bu desteği engelleme savaşı içindeki denizaltılar ekseninde incelenecektir.Bu güne kadar yapılan akademik çalışmalarda gündeme getirilmemiş olan bazı ayrıntılardenizaltılarla mücadele alt başlığında Başbakanlık Osmanlı Arşivi kaynaklarından istifade ileaktarılacaktır.

Anahtar Kelime:Çanakkale Savaşları, Birinci Dünya Savaşı, Donanma, Denizaltı harbi, Lojistik nakliyat.

Bu Yayına Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.