Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 2
 Görüntüleme 172
 İndirme 54
 Sesli Dinleme 1
Suriye’deki Silahlı Çatışmalara Diğer Devletlerin Destek ve Müdahaleleri ile Uluslararası Hukuki Sonuçları
2017
Dergi:  
Sobider: Sosyal Bilimler Dergisi
Yazar:  
Özet:

Suriye, stratejik konumu ve sahip olduğu doğal zenginlikler sebebiyle, yüzyıllar boyunca silahlı ve/veya siyasi çatışmaların merkezi olmuş ve olmaya devam etmektedir. Bu çatışmalar siyasi, coğrafi, ekonomik, kültürel ve hukuki sonuçlar doğurmaktadır. Bu sonuçların bir kısmı devletler açısından ulusal nitelikte olurken, bir kısmı ise uluslararası nitelikte gerçekleşmektedir. Aslında günümüzde herhangi bir gelişme, sadece ulusal boyutta kalmamakta, ulaşım ve iletişim araçları sayesinde uluslararası boyuta rahatlıkla taşınabilmektedir. Bu kapsamda mesela bir ülkede meydana gelen terör eyleminin sadece o devleti ve ülkeyi ilgilendirdiğini söylemek mümkün değildir. Bu bağlamda Suriye’de yaşanan silahlı çatışmalar karşısında çok sayıda devlet farklı düşüncelerle farklı tavırlar sergilemişler ve bu bölgede yaşanan çatışmaların doğrudan veya dolaylı olarak tarafı olmuşlardır. Bu nedenle Suriye’de yaşanan uluslararası olmayan silahlı çatışmalar, uluslararası silahlı çatışmalara dönüşmüştür. Bu arada evrensel nitelikteki uluslararası örgüt olan Birleşmiş Milletler ve Güvenlik Konseyi bu bölgede yaşanan çatışmalarla ilgili çeşitli kararlar almışlardır. Ancak bu kararların hiçbirisi çatışmaları sona erdirmediği gibi, sorunların daha da derinleşmesine sebep olmuş ve olmaktadır. Bu nedenle devletlerin Suriye’de yaşanan silahlı çatışmalara olan doğrudan veya dolaylı destek ve müdahaleleri ve hukuki sonuçlarının uluslararası hukuk açısından ele alınması gerekmektedir. Bu bildiride Suriye’de yaşanan silahlı çatışmalara diğer devletlerin yaptıkları destek ve müdahaleleri ile ortaya çıkan hukuki sonuçlar uluslararası hukuk açısından ele alınacaktır. Bu bağlamda bu bölgeden gelen terör tehdit ve unsurlarına karşı müdahale eden Türkiye açısından değerlendirme yapılacaktır.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler